شنبه 27 بهمن ماه 1397
ورود |عضويت
Module Border Module Border
  تاريخچه تشكيل جهاد كشاورزي 

 

تاريخچه تشکيل جهاد کشاورزی

 

 

پس از پيروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسيع و سريع در راستای محروميت زدائی و افزايش توليدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان های رسمی دولتی ، جهاد سازندگی در 27 خرداد ماه 1358 با فرمان رهبر کبير انقلاب اسلامی حضرت امام خمينی (ره) به منظور فراهم آوردن نهضتی همه جانبه برای مبارزه با فقر و محروميت بجا مانده از رژيم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.

 

البته وزارت کشاورزی نيز کماکان در اين مدت به ارائه خدمات بر اساس شرح وظايف قانونی خود ادامه می داده است.

 

با شروع جنگ تحميلی ، جهاد ضمن انجام رسالت فوق با بسيج نيروهای خود و سازماندهی مردمی وارد ميدان نبرد شد و در اين راه شهدائی را نيز تقديم انقلاب کرد و اين فرزندان به نشان سنگرسازان بی سنگر از سوی امام راحل نائل گرديدند.

 

خدمات چشم گير اين نهاد در زمينه فعاليت های عمرانی ، کشاورزی و سازندگی کشور موجب شد مجلس شورای اسلامی در سال 1362 قانون تشکيل وزرات جهاد سازندگی را تصويب و با انتزاع وظايف مربوط به زراعت علوفه ، کشت ديم ، عمليات آبی و خاکی و عمران روستائی و امور عشايری از وزارت کشاورزی ، اين نهاد را در امور فوق موظف نمايد در سال 1366 وظيفه اداره شيلات کشور نيز به جهاد واگذار گرديد.

 

پس از آن مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1369 قانون تفکيک وظايف وزارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی را تصويب و طی آن کليه وظايف مربوط به امور دام و طيور و منابع طبيعی به وظايف تبعی آن افزوده شد بنابر اين مصوبه کليه امور مربوط به حفظ ، احياء و گسترش و بهره برداری از منابع طبيعی (جنگل و مرتع و شيلات) آبخيزداری ، امور دام و طيور و عمران روستائی (بهسازی روستائی ، آب رسانی ، برق رسانی به روستاها ، راه سازی و صنايع روستائی) برعهده جهاد سازندگی قرار داده و وظايف باغبانی ، زراعت ، آب و خاک ، تحقيقات کشاورزی ، مکانيزاسيون کشاورزی ، حفظ نباتات و ... برعهده وزارت کشاورزی محول گرديد.

 

پس از آن در سال 1379 مجلس شورای اسلامی ضمن تصويب طرح ادغام دو وزارت خانه ، اهداف و وظايف آنها را به منظور تجميع وظايف و اصلاح ساختاربخشی از تشکيلات دولت در دستور کار قرارداده و به تصويب رسانيد. از آن تاريخ تاکنون کليه وظايف مربوط به بخش کشاورزی ومنابع طبيعی در وزارتخانه واحدی با عنوان جهاد کشاورزی به اجرا در می آيد ، در اين رابطه در استانها نيز با ادغام دوسازمان جهاد سازندگی و کشاورزی تمام وظايف دو سازمان به يک سازمان به نام جهاد کشاورزی استان محول گرديد.

 

Module Border Module Border
  نظرسنجي  
 
نظر شما درباره پرتال شهرستان اردستان

 

تعداد جوابها : 628

عالي : 86%
خوب : 7%
متوسط : 2%
ضعيف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط  
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 34
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 34

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 962991
Visitors بازديد هاي امروز: 501
Visitors بازديد هاي ديروز: 430

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1397/11/27 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اردستان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا